نوشیدنی های ورزشی

نوشیدنی­‌های ورزشی اصلی‌ترین نیاز هر انسان بعد از مدتی فعالیت پر تحرک مانند ورزش است. هنگامی ورزش کردن، مقدار زیادی آب بدن از طریق عرق کردن از دست می‌­رود. عرق کردن

یکی از راه­‌هایی است که بدن می­‌تواند دمای درونی خود را در دمای ۳۷ درجه سانتی گراد حفظ نماید. تعریق سبب از دست رفتن آب و الکترولیت­های بدن (املاحی نظیر کلرید، سدیم، منیزیم، کلسیم و پتاسیم) می­شود و اگر این اتفاق کنترل نشود منجر به کم آبی و در شرایط بحرانی، اختلال در گردش خون و حمله قلبی می­‌گردد. هنگام انجام فعالیت­‌های بدنی دراز مدت باید به میزان کافی از مایعات مصرف کرد. نوشیدنی­‌های ورزشی به سرعت مایعات از دست رفته از طریق عرق کردن را جایگزین کرده و میزان کربوهیدرات را افزایش می­‌دهد. برای عملکرد مطلوب، ورزشکاران باید در طول ورزش هیدراته (آبرسانی) شوند و از سوخت کافی استفاده کنند. بر همین اساس طیف گسترده ای از نوشیدنی ها با هدف بهبود عملکرد ورزش به بازار عرضه می شوند. نوشیدنی های ورزشی به طور خاص برای ایجاد تعادل مناسب کربوهیدرات ها، الکترولیت ها و مایعات طراحی شده­‌اند تا به اندازه کافی ورزشکار را تامین کرده و مایعات را برای آبرسانی تامین کنند.

الکترولیت چیست؟

الکترولیت‌ها نمک های معدنی هستند که در مایعات بدن، محلول هستند. آنها شامل، سدیم کلراید، پتاسیم و منیزیم هستند و به تعادل مایعات در بین اعضای بدن (برای مثال مقدار مایع درون و بیرون سلول ماهیچه­ای) و حجم مایع در خون کمک می­کنند. حرکت آب به وسیله غلظت الکترولیت‌ها در دوسوی سلول­ها کنترل می‌شود. الکترولیت ها سه نقش عمده در بدن دارند:

۱. بسیاری از آنها مواد معدنی­‌ای هستند که برای بدن ضروری­‌اند.

۲. آنها فرایند اسمز بین بخش­‌های مختلف بدن را کنترل می‌­کنند.

۳. به حفظ تعادل اسید و باز که برای فعالیت­‌های سلولی طبیعی مورد نیاز است، کمک می­‌کنند.

چند نوع نوشیدنی ورزشی وجود دارد؟

۱٫ نوشابه­‌های هیپوتونیک که اغلب به عنوان آب ورزشی به فروش می رسد. اسمولالیته نسبتا کمی دارد. این بدان معنی است که ذره های کمتری در ۱۰۰ میلی لیتر در مقایسه با مایعات بدن دارد. در نتیجه سریعتر از آب خالص جذب می شود. حاوی کمتر از ۴ گرم کربوهیدرات در هر ۱۰۰ میلی لیتر است.
۲٫ نوشابه ایزوتونیک نوعی نوشابه ورزشی است که اسمولالیته آن با مایعات بدن یکی است. این بدان معناست که تعداد ذره­‌های برابری در هر ۱۰۰ میلی لیتر دارد و مانند آب خالص یا سریع تر از آن جذب می شود و بین ۴ تا ۸ گرم کربوهیدرات در هر ۱۰۰ میلی لیتر دارند. به لحاظ نظری، نوشابه های ایزوتونیک شرایط ایده­‌آلی بین آب­رسانی مجدد و سوخت رسانی مجدد برقرار می­کنند.
۳٫ نوشابه هیپرتونیک: اسمولالیته بیشتری در مقایسه با مایعات بدن دارد و این بدان معناست که در مقایسه با مایعات بدن ذره های بیشتری در هر ۱۰۰ میلی لیتر دارد. در مقایسه با آب خالص، کندتر جذب می شود و معمولا بیش از ۸ گرم کربوهیدرات در ۱۰۰ میلی لیتر دارد.

کمبود مایعات در بدن باعث کم شدن کارایی و ورم تاندون‌ها می‌شود. ورزشکاران استقامتی باید زیاد مایعات مصرف کنند. نوشیدنی ورزشی یکی از ترند های محبوب وزشکاران است به خصوص آنهایی که ورزش‌های قدرتی انجام می‌دهند. نوشیدنی ورزشی علاوه بر آب دارای مقداری الکترولیت هستند که به هنگامی که ورزش زیاد باعث عرق کردن و خروج نمک از بدن می‌شود، الکترولیت‌های مورد نیاز را جایگزین آنها می‌کنند.