نوشیدنی های گازدار

نوشیدنی‌های گازدار در جوامع امروز جزء پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌هاست و هر روز شکل جدیدی از آنها تولید و روانه بازار می‌شود. حتی کودکان هم مقدار زیادی نوشابه مصرف می کنند و نوجوانان و جوانان در تمام دنیا میل و رغبت زیادی به مصرف آن نشان می­دهند. میانگین مصرف نوشابه در ایرانیان ۴ برابر میانگین جهان است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، امروزه نوشابه یکی از اصلی‌ترین نوشیدنی‌های سفره های ایرانی ها شده است.  یک نوشیدنی گازدار در مقایسه با نمونه بدون گاز (FLAT) همان نوشیدنی است و هیچ تفاوتی از نظر ارزش غذایی ندارد اما اینکه چرا مصرف‌ کنندگان ترجیح می‌دهند از نوشیدنی‌های گازدار استفاده کنند تنها یک پاسخ دارد: تغییر ذائقه.

در حقیقت عاملی که باعث پرطرفدار بودن نوشابه‌های گازدار نزد مصرف‌ کنندگان می‌شود احساس خوشایندی است که ذائقه بیشتر افراد آن را می‌پسندد. گاز موجود در این نوشیدنی‌ها هنگام مصرف پرزهای چشایی را تحریک می‌کند و باعث می‌شود که فرد احساس بهتری از مصرف آن داشته باشد. البته گاز موجود در این نوشیدنی‌ها در سیستم گوارش و عمل هضم غذا نیز تأثیراتی دارد .گاز محلول در نوشیدنی‌های گازدار با ایجاد حالت اسیدی باعث هضم بهتر مواد غذایی در معده می‌شود.

این ویژگی نکته‌ای است که از سال‌های دور، مردم به طور تجربی به آن پی برده بودند و برای کمک به هضم غذا از آن استفاده می‌کردند. در نتیجه بعد از مصرف یک وعده غذایی سنگین و چرب می‌توانید نوشابه بنوشید تا احساس سنگینی کمتری در معده داشته باشید. افراد سالمند و کسانی‌که مشکل بلع دارند، با مصرف نوشیدنی گازدار بهتر می‌توانند غذا را قورت دهند.

در یک مطالعه مشخص شد که نوشیدنی‌های گازدار باعث پاکسازی گلو می‌شوند. شاید برای شما جالب باشد که مصرف نوشیدنی گازدار ممکن است باعث ایجاد احساس سیری در شما شود و حجم غذای شما را کمتر کند. به همین دلیل گفته می‌شود با مصرف متعادل این نوشیدنی شما دچار اضافه وزن نمی‌شوید. یکی دیگر از فواید نوشابه برای سیستم گوارشی این است که علایم تهوع را کاهش می‌دهد.